Życiorys zawodowy studenta – jak go stworzyć mimo braku doświadczenia?

życiorys

Napisanie pierwszego CV sprawia młodym ludziom wiele trudności. Częstym błędem u osób, które jeszcze się uczą i mają na koncie jedynie dorywcze zajęcia, bywa wpisywanie do CV dosłownie wszystkiego. Nie chodzi tu jednak o ilość, a raczej o jakość i spójność całego dokumentu. Czy istnieje dokument, który sprawi, że Twoje szanse na pracę w Białymstoku wzrosną?

Jakie zasady są istotne przy pisaniu pierwszego CV?

1. Podsumowanie i cel
Przygotowywanie dokumentu możesz rozpocząć od napisania podsumowania i celu zawodowego. W tej części musisz się krótko zaprezentować i określić, do czego zmierzasz, dlaczego wybrałeś taki, a nie inny kierunek studiów.

2. Doświadczenie zawodowe
W wielu przypadkach pierwsze doświadczenia można zdobyć poprzez bezpłatne praktyki lub staże, których celem jest przede wszystkim nabycie praktycznych umiejętności. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to możesz udać się do Biura Karier lub agencji pracy. To, że jesteś młody, wcale nie oznacza, że masz wpisywać w sekcji dotyczącej doświadczenia każde dorywcze zajęcie. Jeśli aplikujesz na stanowisko asystenta w banku, to nie ma znaczenia fakt, że pracowałeś np. przy zbiorach owoców.
Znakomitym sposobem na pozyskanie cennego doświadczenia pozostaje aktywność w międzynarodowych organizacjach studenckich. W takich miejscach można rozwijać swoje pasje, poznawać ludzi, a przy tym kształtować charakter i doskonalić kompetencje.
Jeśli tworzysz pierwsze CV, to zastanów się też nad tym, czy byłeś kiedyś zaangażowany w wolontariat – tego typu praca też zasługuje na wzmiankę.

3. Własny blog / profil w mediach społecznościowych
Jeżeli prowadzisz aktywność w sieci, to nie pomijaj tego w CV. Doświadczenie w zakresie obsługi stron internetowych może stanowić potwierdzenie wielu umiejętności, takich jak np. znajomość programów graficznych i zasad marketingu internetowego, redagowanie tekstów czy szybkie wyszukiwanie informacji.

4. Edukacja
Nie trzeba wspominać o liceum ogólnokształcącym – chyba że ukończyłeś klasę o nietypowym profilu lub technikum, z którym powiązany jest Twój kierunek studiów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymage pola oznaczone są *