Czy dzisiaj opłaca się studiować?

Czy dzisiaj opłaca sie studiowac

Nie jest tajemnicą, że bardzo wielu absolwentów studiów wyższych pracuje w innym zawodzie niż wyuczony albo poniżej swoich kwalifikacji. Niestety poziom studiów wyższych to już nie to samo co przed laty, a program nauczania jest mało praktyczny. Pracodawcy wciąż narzekają na kandydatów, którzy mogą pochwalić się tylko dyplomem, a za to brak im konkretnych umiejętności.

Chyba nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, czy opłaca się dzisiaj studiować. Wiele zależy od tego, jaki wybierzemy kierunek. Największe bezrobocie panuje wśród absolwentów studiów humanistycznych takich jak m.in. politologia czy filozofia. Absolwenci tego typu studiów często się przekwalifikowują albo kończą dodatkowe kursy czy studia podyplomowe.

Z kolei do studiów uznawanych za przyszłościowe zalicza się kierunki finansowe, informatyczne i medyczne. Rynek pracy potrzebuje również inżynierów. Tak więc można powiedzieć, że studia się opłacają, ale zależy, jakie i zależy, w jakim mieście chcemy pracować. Z pewnością studia techniczne dają duże szanse na pracę w Białymstoku.

Liczy się nie tylko dyplom, ale też praktyka. Dlatego pierwszą pracę najlepiej podejmować jak najwcześniej. Miejmy na uwadze, że absolwent powinien znać języki obce i specjalistyczne programy komputerowe. Osoba z praktycznymi zdolnościami ma spore szanse na rynku pracy.

Fachowcy w cenie

Bez wątpienia lepiej być dobrym fachowcem niż absolwentem kiepskiej uczelni wyższej. Oferty pracy dla fachowców w Białymstoku znajdą się m.in. w takich branżach jak budownictwo, transport i gastronomia. Szczególnie duże zapotrzebowanie na zawodowców widać w sektorze budowlanym. Fachowcy związani z tą branżą często wolą pracować w szarej strefie lub wyjechać za granicę.

Sprawa wygląda inaczej, jeśli fachowiec typu stolarz czy dekarz, otworzy własną działalność. Prowadzenie własnej firmy może przynieść niezłe profity, a kształcenie zawodowe znów wraca do łask. Rynek pracy potrzebuje zdecydowanie więcej fachowców niż magistrów, co oczywiście nie oznacza, że nie warto studiować. Po prostu wybór szkoły powinien być przemyślany i zgodny z predyspozycjami psychofizycznymi danej osoby. Nie zaszkodzi też przeglądać co jakiś czas lokalnych ofert pracy, aby sprawdzić, jakie wymagania co do wykształcenia mają pracodawcy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymage pola oznaczone są *