Wycieczka po Białymstoku

informacje o mieście

Białystok liczący 300 tysięcy mieszkańców jest największym miastem w Polsce północno-wschodniej. Stolica województwa podlaskiego to także duży ośrodek akademicki. W mieście funkcjonuje 15 uczelni wyższych. Jest to także centrum administracyjne, gospodarcze, naukowe i kulturalne na Podlasiu.

Miasto studentów

Na 15 uczelniach w Białymstoku studiuje ponad 30 tys. studentów. Wysokie standardy nauczania prezentowane na tutejszych uczelniach dodają im prestiżu, a renoma znana jest nie tylko w mieście. Poziom kształcenia ma wpływ na rynek pracy. Jest to szansa na rozwój nowych dziedzin oraz wzrost liczby działalności gospodarczych.

Inwestycje

Białystok za swój strategiczny cel obrało wspieranie przedsiębiorców oraz poszukiwanie inwestorów, dzięki którym stworzone zostaną nowe miejsca pracy. Inwestycje, które realizuje miasto, mają za zadanie zwiększyć obszary inwestycyjne. Do tego potrzebna jest odpowiednio przygotowana infrastruktura komunikacyjna. Nakłady na poprawę układu komunikacji są znaczne. Ponadto rozwój miasta widoczny jest po ilości zrealizowanych już inwestycji. Białystok wykorzystał w 100% potencjał płynący z funduszy unijnych. Drogi lokalne i tranzytowe przeszły ogromną metamorfozę. Kolejny etap to trasa kolejowa.

Gospodarka

Białostocki rynek pracy opiera się na kilku branżach. Prym wiodą tu: przemysł maszynowy, elektromaszynowy, elektrotechniczny, spożywczy i tekstylny. Coraz większy wpływ na kształt rynku pracy ma rozwój nowych technologi z pogranicza IT oraz szeroko pojętego przemysłu. W działaniach przemysłowych zawiera się produkcja specjalistycznego sprzętu medycznego, elektronika, automatyka sterowana, IT. Przedsiębiorstwa, które działają w mieście to głównie polski kapitał.

Rynek pracy

Choć rynek pracy w Białymstoku daleki jest od ideału, to i tak sytuacja jest o wiele lepsza niż kilkanaście lat temu. Niemniej jednak w mieście panują czynniki, które ograniczają możliwości znalezienia pracy. Są to m.in. brak dobrego gruntu pod rozwój przedsiębiorczości oraz brak odpowiednich kandydatów do pracy. Ostatnie kilka lat pokazuje jednak zachodzące zmiany, które w przyszłości skutkować będą o wiele lepszym, niż dotychczas rynkiem pracy.

Kulturalnie

Białystok to także miasto, które warto odwiedzić w celach turystycznych. Nie brak tu zabytków, a także muzeów, galerii sztuki, teatrów, filharmonii, opery, czy kościołów. Po zwiedzaniu można liczyć także na smaczny posiłek serwowany w lokalnych restauracjach. Na spragnionych większych wrażeń czekają festiwale i różne imprezy cykliczne.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymage pola oznaczone są *