Praca sprzedawcy – umiejętności i kwalifikacje zawodowe, CV, zarobki

sprzedawca

W Białymstoku można zaobserwować duże zapotrzebowanie na pracowników sprzedaży. Co więcej, z badania Barometr Zawodów wynika, że sprzedawcy i kasjerzy również w kolejnych miesiącach nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Zawód ten ma kilka zalet, jednak wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, czy jest to praca dla ciebie.

Zawód sprzedawcy

Do głównych zdań sprzedawcy należy obsługiwanie klientów punktu handlu detalicznego bądź hurtowego. Może to robić w sposób bezpośredni lub za pomocą komputera czy telefonu.

Zakres zadań zawodowych sprzedawcy różni się w zależności od miejsca, w którym taka osoba jest zatrudniona. Do najczęstszych obowiązków, z którymi musi się mierzyć, należy:

 • wydawanie towaru i przyjmowanie za niego opłaty,
 • obsługa kasy fiskalnej,
 • informowanie klientów sklepu o zaletach i właściwościach sprzedawanych towarów,
 • doradzanie klientom w wyborze,
 • przyjmowanie towarów od dostawców,
 • przygotowywanie przedmiotów do sprzedaży,
 • dbanie o czystość i estetykę sklepu,
 • przyjmowanie reklamacji i skarg od klientów.

Kwalifikacje zawodowe sprzedawcy

Osoby poszukujące pracy jako sprzedawca zazwyczaj nie muszą posiadać wykształcenia wyższego. Wystarczy szkoła średnia, na przykład technikum o profilu handlowym.

Ponadto w wielu przypadkach pracę sprzedawcy możemy podjąć od ręki, bez żadnego doświadczenia. Pracodawcy bowiem często prowadzą szkolenia dla nowych osób już w miejscu zatrudnienia.

Umiejętności sprzedawcy

W zawodzie sprzedawcy bardzo duże znaczenie mają tzw. kompetencje miękkie. Przede wszystkim  odpowiednie podejście do klienta, komunikatywność, umiejętność zaprezentowania towaru w korzystnym świetle i zachęcenia klienta do dokonania zakupu. Szczególnie osoba zajmująca się sprzedażą bezpośrednią powinna być charyzmatyczna, pozytywnie nastawiona do osób odwiedzających sklep, odpowiedzialna i sumienna.

Do mile widzianych umiejętności sprzedawcy należy ponadto obsługa komputera, kasy fiskalnej i terminali płatniczych oraz odbyte szkolenie z zakresu BHP. W przypadku sklepu spożywczego nowy pracownik musi uzyskać również pozytywne orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne od lekarza.

Warto pamiętać, że praca sprzedawcy bywa męcząca. W zależności od punktu sprzedaży, do jej czynników uciążliwych należą:

 • wielogodzinne stanie w miejscu,
 • obowiązek nieustannego rozmawiania z klientami,
 • stres związany z koniecznością wyrobienia normy (np. sprzedania określonej liczby produktów w miesiącu).

CV sprzedawcy

Jak stworzyć CV sprzedawcy, które zwróci uwagę rekrutera? Jeśli napiszemy, że jesteśmy obowiązkowi, komunikatywni i potrafimy pracować w grupie, nasze Curriculum Vitae prawdopodobnie nie będzie różnić się od dziesiątek innych. Są to ważne cechy, jednak warto zastanowić się również, dlaczego wybraliśmy zawód sprzedawcy.

Jeśli na przykład jednocześnie doszkalamy się na kursie handlowym, potrafimy posługiwać się językiem obcym, posiadamy jakiekolwiek niestandardowe umiejętności i zainteresowania, również nie zapomnijmy wspomnieć o tym w dokumencie rekrutacyjnym.

Pracodawcy poszukujący osób na to stanowisko zwykle przywiązują też wagę do doświadczenia zawodowego kandydata. Bądźmy dokładni – opiszmy wszystkie miejsca pracy, nie tylko te bezpośrednio związane z handlem.

Ile zarabia sprzedawca?

Zarobki sprzedawcy i kasjera zazwyczaj nie są wysokie, co w wielu firmach przyczynia się do dużej rotacji. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto osoby zatrudnionej w tym charakterze wynosi 2990 zł brutto. Jedna czwarta najsłabiej opłacanych pracowników otrzymuje pensję mniejszą niż 2500 zł brutto miesięcznie. 25% zarabiających najwięcej może liczyć na płacę powyżej 3740 zł brutto.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymage pola oznaczone są *