Fryzjer – zawód z przyszłością

fryzjer

Zawód – fryzjer

Dobry fryzjer jest na wagę złota. Historia sztuki fryzjerskiej rozpoczęła się już w starożytności. W dawnych wiekach, podobnie jak dzisiaj, panowały różne mody, a fryzjer z reguły spełniał zachcianki ludzi z najwyższych sfer. Przedstawicieli tego zawodu nazywano między innymi cyrulikami, balwierzami, golibrodami. Obecnie często stosuje się określenie stylista fryzur. Na rozwój fryzjerstwa wpłynęły między innymi odkrycia w dziedzinie kosmetologii oraz stopniowe opracowywanie nowoczesnych narzędzi do stylizacji i pielęgnacji włosów. Obecnie fryzjerzy są traktowani jak prawdziwi artyści. Dla wielu osób czesanie, strzyżenie i farbowanie to pasja. Dlatego kandydatów do pracy w tej profesji nie brakuje. Jak zostać stylistą fryzur?

Czy fryzjer to dobry zawód?

Kult piękna sprawia, że kosmetyczki, fryzjerzy czy chirurdzy plastyczni mają pełne ręce roboty. Niektórzy decydują się na ukończenie kilkumiesięcznego kursu. Jednak aby rozpocząć pracę w renomowanym salonie, gdzie zarobki mogą być naprawdę wysokie, trzeba wykazać się wiedzą w zakresie pielęgnacji włosów oraz ich strzyżenia. Kandydaci powinni zdobywać umiejętności fryzjerskie w branżowych szkołach lub technikach profilowanych. Większość prywatnych szkół policealnych otwiera specjalistyczne kursy. Kształcenie trwa najczęściej od roku do 2 lat. Warto także przystąpić do egzaminów rzemieślniczych. Pierwszy z nich to egzamin czeladniczy. Aby być do niego dopuszczonym, należy spełnić jedno z poniższych wymagań:

  • ukończenie nauki u rzemieślnika,
  • posiadanie świadectwa ukończenia gimnazjum lub 8-letniej szkoły podstawowej i uzyskanie umiejętności zawodowych w trybie pozaszkolnym,
  • posiadanie świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej, prowadzącej kształcenie zawodowe.

Kolejny etap to egzamin mistrzowski. Można do niego przystąpić po zdaniu części czeladniczej lub po 6 latach prowadzenia salonu w ramach samodzielnej działalności gospodarczej. Fryzjerzy często biorą udział w szkoleniach oraz kursach dotyczących np. najnowszych technik stylizacji i koloryzacji włosów.

Kompetencje zawodowe fryzjera

W trakcie kształcenia fryzjerzy muszą pozyskać następujące umiejętności:

  • strzyżenie,
  • koloryzacja z użyciem różnych technik,
  • wykonywanie trwałej ondulacji,
  • dobieranie środków pielęgnacyjnych do rodzaju włosa i potrzeb klienta,
  • układanie, modelowanie,
  • przeprowadzanie dekoloryzacji.

Fryzjerzy muszą cechować się przede wszystkim kreatywnością, wyobraźnią, zdolnościami manualnymi. Istotna jest również komunikatywność. Styliści powinni mieć dobre podejście do klienta. Często trzeba delikatnie zakomunikować, że niestety dana fryzura nie będzie komuś pasowała.

Ile zarabia fryzjer?

Zarobki fryzjerów zależą między innymi od lokalizacji salonów oraz ich wielkości. Na największe pensje mogą liczyć osoby pracujące w aglomeracjach miejskich. Wynagrodzenia zaczynają się od 2200 zł brutto i sięgają do około 3400 zł brutto. Najwięcej będą zarabiać osoby, które są osobistymi stylistami gwiazd estrady. Ich pensje wynoszą niekiedy powyżej 10 000 zł brutto.

Salony fryzjerskie w Białymstoku

Salonów fryzjerskich w Białymstoku jest bardzo dużo. Nie oznacza to jednak, że rynek jest nasycony. Aby otworzyć własny zakład, trzeba mieć fundusze między innymi na: wynajem lokalu, wyposażenie (meble fryzjerskie, akcesoria fryzjerskie, kosmetyki pielęgnacyjne oraz farby), promocję. Warto stworzyć dobry biznesplan i ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymage pola oznaczone są *