Praca dla studenta – jak znaleźć odpowiednią?

praca dla studenta

Doradca klienta, niania, a może telemarketer – ofert pracy w Białymstoku skierowanych do studentów jest całkiem sporo. Na co młodzi ludzie powinni zwrócić uwagę, zanim podpiszą umowę?

Osoby kształcące się są atrakcyjną grupą dla wielu pracodawców. Z uwagi na brak doświadczenia, częściej godzą się na gorsze warunki zatrudnienia i niższe zarobki od osób, które od lat poruszają się po rynku pracy. Ponadto związani umową zlecenia bądź umową o świadczeniu usług do 26. roku życia, nie podlegają żadnym obowiązkowym składkom do ZUS-u. W związku z tym koszty ich zatrudnienia są niższe.

Pracujący studenci powinni jednak pamiętać o swoich prawach. Przede wszystkim o tym, że w przypadku umowy zlecenie w systemie prowizyjnym, pracodawca jest zobowiązany do wypłacania im minimalnej stawki godzinowej, określonej w ustawie. W 2019 r. wynosi ona 14,70 zł za godzinę brutto. Z kolei studenci pracujący na umowę o pracę mają wszystkie uprawnienia przewidziane w przepisach, w tym prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.

Białystok – praca dla studentów dziennych

Elastyczny grafik, łatwość w uzyskaniu urlopu, (np. na czas zdawania egzaminów) i niewielkie doświadczenie zawodowe – oto najważniejsze kwestie, na które zwracają uwagę studenci szukający pracy. O ile więc nie kształcą się w trybie zaocznym, powinni skupić się na tych ogłoszeniach, w których widnieje oferta pracy dorywczej, weekendowej bądź w niepełnym wymiarze godzin.

Firmy oferujące w Białymstoku pracę dla studenta dziennego często zaznaczają w ogłoszeniach minimalny tygodniowy wymiar godzin, w czasie których będzie świadczona praca. „Przynajmniej 10 godzin tygodniowo”, „godziny do ustalenia”, „dla osób chętnych soboty od 10 do 16” – to wyrażenia, które powinny przykuć uwagę osoby szukającej studenckiej pracy.

Równie dobrą opcją w przypadku studenta dziennego jest znalezienie zatrudnienia w trybie zdalnym. Młodzi ludzie powinni jednak zachować ostrożność. Jeśli firma oferuje ogromne zarobki minimalnym nakładem pracy, na dodatek żądając na przykład udostępnienia danych osobowych, wówczas jej zamiary raczej nie są uczciwe.

Nie wszyscy studenci w czasie trwania nauki podejmują zatrudnienie w swoim zawodzie. Często brak im uprawnień. Nie pozwala im na to także sytuacja na rynku pracy bądź po prostu celują w proste i nieangażujące zajęcia, z których będą mogli łatwo zrezygnować. Formą kompromisu może być znalezienie zatrudnienia w charakterze korepetytora. Udzielający lekcji student powtarza zagadnienia z własnej dziedziny, więc czas poświęcony pracy będzie przynosił również inne korzyści prócz finansowych.

Praca weekendowa – Białystok

Dobrym rozwiązaniem dla studentów dziennych jest też zatrudnienie się w trybie weekendowym. Przed zmianą ustawy dotyczącej handlu w niedzielę wielu z nich szukało pracy na dwa dni w tygodniu. Najczęściej w charakterze kasjera czy hostessy w sklepach i supermarketach. Teraz, z uwagi nowe przepisy dotyczące handlu, ta możliwość została znacznie ograniczona.

Nie oznacza to, że szukający w Białymstoku pracy student nie ma żadnych szans na zatrudnienie. W sobotę i niedzielę wciąż działają punkty usługowe, restauracje, hotele, bary czy stacje benzynowe.

Do najbardziej popularnych weekendowych ofert pracy dla studentów z okolic Białegostoku należą te z branży gastronomicznej. W większości przypadków od kelnera czy hostessy nie wymaga się żadnego wcześniejszego doświadczenia. Kandydat na to stanowisko musi posiadać jednak ważne orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne o możliwości wykonywania zawodu (które zastąpiło wcześniejszą tzw. książeczkę sanepidowską). By uzyskać ten dokument, należy udać się do placówki Sanepidu z próbkami do badań. Następnie, z gotowymi wynikami, udać się do lekarza medycyny pracy. Specjalista orzeka o braku przeciwwskazań – bądź ich czasowym lub trwałym istnieniu – do wykonywania pracy. Lekarz może też zlecić dodatkowe testy, na przykład morfologii krwi. Koszt badania zwykle pokrywa pracodawca lub jest pokrywany ze środków publicznych.

Praca na wakacje – Białystok

Jak sytuacja wygląda w przypadku możliwości zatrudnienia sezonowego? Większość studentów nie ma zajęć w ciągu trzech miesięcy wakacji – lipca, sierpnia i września. Białystok co prawda nie jest miejscowością turystyczną, jednak wiele firm zwiększa zatrudnienie właśnie w tym okresie. Są to na przykład kawiarnie i lodziarnie, hotele, hostele czy placówki organizujące wycieczki i zielone szkoły dla uczniów.

W przypadku tej ostatniej opcji należy pamiętać, że opiekunowie wycieczek dla dzieci muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. O ile nie są na przykład trenerami sportowymi lub instruktorami harcerskimi o stopniu minimum przewodnika – muszą ukończyć kurs na wychowawcę wypoczynku.

Równie popularne są ogłoszenia pracy dla studentów, w których oferuje się sezonowy wyjazd za granicę, najczęściej do krajów Unii Europejskiej. Również w tym przypadku młodzi ludzie powinni wykazać się rozwagą i ostrożnością. Jeśli pracodawca:

  • oferuje nieprawdopodobnie wysokie zarobki, na przykład znacznie wyższe niż inne firmy działające w podobnej branży,
  • niewiele mówi o charakterze pracy,
  • nie jest w stanie podać konkretnego miejsca jej wykonywania,
  • kontaktuje się wyłącznie za pomocą prywatnego telefonu bądź e-maila utworzonego w darmowej domenie,
  • żąda od kandydata wpłaty pieniędzy np. na „wstępne pokrycie kosztów podróży”,

wówczas istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z nieuczciwym pracodawcą bądź naciągaczem. Jeśli oferta mimo wszystko nas interesuje, postarajmy się dowiedzieć czegoś więcej o pracodawcy. Warto sprawdzić jak długo firma działa na rynku, czy ma dobrą opinię, czy jej działalność można w obiektywny sposób zweryfikować.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymage pola oznaczone są *