Nie wiesz jaki wybrać zawód? Oto 4 czynniki, które pomogą w podjęciu decyzji

nie wiesz jaki wybrać zawód

Wybór drogi zawodowej to jedna z pierwszych, poważnych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć. Czym zatem sugerować się wybierając zawód? Zastanawiacie się, czy lepiej słuchać rad starszych, czy może kolegów lub specjalistów branży HR? Poniżej znajdziecie listę czynników, które powinny być decydujące w przypadku wyboru kierunku kształcenia.

1. Aby mądrze wybrać zawód, musimy najpierw dobrze poznać siebie.

Trzeba brać pod uwagę indywidualne predyspozycje, które stanowią w tym przypadku czynnik wewnętrzny. Osoby, które nie wiedzą, na jaką profesję postawić, mogą zawsze skorzystać z porad doradcy zawodowego, który pomoże w określeniu słabych i mocnych stron.

2. Znajomość rynku pracy.

Młodzi ludzie, którzy nie wiedzą, na jakie pójść studia, powinni wziąć pod uwagę swoje zainteresowania, a następnie sprawdzić, jakie są prognozy dla rynku pracy na najbliższe lata. Dobrze jest wiedzieć, w których zawodach będzie gwarancja zatrudnienia, które branże są najlepiej opłacane itd. Oczywiście wiele zależy od tego, czy chcemy szukać pracy w Białymstoku, czy rozważamy przeprowadzkę do innego miasta. Najlepiej stawiać na uniwersalne profesje. W poznaniu lokalnego rynku pracy, na pewno przydatny okazuje się barometr zawodów.

3. Łatwość przekwalifikowania się.

Osoby, które planują karierę w danym zawodzie, muszą brać pod uwagę to, czy będzie im łatwo zmienić profesje. Praca na niektórych stanowiskach, może wiązać się z koniecznością skończenia studiów i odbycia stażu, a zdobycie niezbędnych uprawnień zajmuje niekiedy nawet prawie 10 lat. Tak jest np. w przypadku lekarzy i ciężko sobie wyobrazić, że osoba, która zdobyła uprawnienia do wykonywania takiego zawodu, nagle po kilku latach zmienia pracę.

W obecnych czasach zmiana profilu zawodowego to coraz bardziej powszechne zjawisko. Warto zatem stawiać na takie kierunki kształcenia, po których będzie można łatwo się przekwalifikować, np. poprzez kursy doszkalające, naukę języka obcego czy ukończenie studiów podyplomowych.

4. Warunki pracy w danym zawodzie.

Praca na niektórych stanowiskach wymaga nie tylko określonych umiejętności, ale też dobrego stanu zdrowia. To dotyczy m.in. ofert pracy w Białymstoku w służbach mundurowych. Wybierając zawód, musimy też rozważyć, jakie warunki jesteśmy w stanie przyjąć. Nie każdemu uśmiechają się częste delegacje, praca o dużym natężeniu kontaktów z ludźmi, czy też nocne zmiany.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymage pola oznaczone są *