Podróż w czasie

zwiedzając Białystok

Stolica Podlasia to piękne miejsce o wyjątkowej, zabytkowej zabudowie. Widać tutaj ducha innych krajów. Sąsiedztwo Białorusi, Litwy i Rosji ma i przed wiekami miało także wpływ na obecny kształt miasta. Żyli i nadal żyją tu wspólnie przedstawiciele różnych wyznań i właśnie narodowości. Wielokulturowość od zawsze była wpisana w karty białostockiej historii.

Pałac

Zdecydowanie najpiękniejszą i jednocześnie najcenniejszą w Białymstoku budowlą jest Pałac Branickich. Rodzina ta miała ogromny wpływ na kształt i rozwój Białegostoku. Wiele zabytków architektury miasta zostało ufundowane właśnie przez Branickich. Wspomniany pałac otacza przepiękny, równie zabytkowy w formie, ogród. Budowla wzniesiona w stylu barokowym nawiązuje do dawnych pałaców królewskich budowanych we Francji.

Ratusz i Rynek

W Białymstoku znajduje się dość nietypowy Ratusz z wieżą zegarową z 1791 roku. Początkowo było to miejsce z żydowskimi kramami kupieckimi. W trakcie II wojny światowej został on zburzony przez Rosjan, a po ponad 10 latach od jej zakończenia odbudowany. Jest to oczywiście zwieńczenie tutejszego Rynku, gdzie obecnie mieści się Muzeum Podlaskie. Rynek Kościuszki to serce miasta. Jest to także pozostałość po Janie Klemensie Branickim jak rzeczony wyżej Pałac. W jego strukturze architektonicznej zachowały się do dnia dzisiejszego budowle z tamtych lat.

Archikatedra

Piękna i okazała Archikatedra Wniebowzięcia NMP to kompleks katedralny składający się z neogotyckiej katedry z początku XX wieku, barokowej plebanii z XVIII wieku i starego kościoła farnego fundacji Piotra Wiesiołowskiego Młodszego z początku XVIII wieku.

Nowoczesne zwiedzanie

Odwiedzając Białystok, obowiązkowo trzeba znaleźć się na Rynku Kościuszki. Znajdują się tam specjalne kręgi, stając na których, możemy zobaczyć jak przed II wojną światową i tuż po niej wyglądało to miejsce. Warto także pobrać na smartfon lub tablet aplikację „Białystok – miejsca z historią” i dzięki niej udać się w podróż do przeszłości po białostockim rynku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymage pola oznaczone są *